iMPA to internetowy serwis do pro­wa­dzenia urzędowej bazy ewidencji miejscowości, ulic i adresów zgodnie z obowią­zu­ją­cymi przepisami.
Przydatność iMPA jest potwier­dzona przez wiele refe­ren­cji, wysta­wio­nych m.in. przez Urząd Statys­ty­czny w Warszawie.
Wszystkie bazy są podłączone do usługi pozwalającej na lokalizację miejsca na podstawie adresu. Daje to wszystkim użytkownikom prosty sposób korzystania z urzędowej infor­ma­cji adresowej.
Książki do pobrania w formie elektronicznej
Przykładowe mapy gmin
Nasze serwisy





2024-06-25   Uwaga na okazje i darmowe portale

 W związku z wieloma pytaniami kierowanymi przez naszych klientów dotyczącymi docierających do skrzynek urzędów informacji o istnieniu rzekomych darmowych geoportali gmin i aktualizacji zawartych na nich danych, chcemy wskazać, że:

  • Firma Geo-System nie wysyła do Państwa takiej korespondencji.
  • Nie są nam znane żadne rozwiązania tego typu.
  • Sugerujemy zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu jakichkolwiek linków.
  • Nasi klienci posiadają geoportal / portal mapowy w technologii e-mapa.net.
  • Dodatkowo, mając na względzie powtarzające się wnioski i skargi kierowanie do gmin przez de facto podmioty oferujące usługi komercyjne jeszcze raz apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z realnym zagrożeniem cyberatakami do 31 sierpnia 2024 roku obowiązuje  2. stopień BRAVO i 2. stopień BRAVO-CRP na terenie całego kraju.

W przypadku pytań o określone funkcjonalności portalu mapowego zapraszamy Państwa do kontaktu.




2024-06-11   Brak aktualizacji danych dla zbioru PRG-adresy

W związku z wieloma zapytaniami kierowanymi przez gminy, dotyczącymi braku nowo nadanych adresów w portalach ogólnopolskich (geoportal.gov.pl, polska.e-mapa.net), informujemy, że problem - przynajmniej w serwisie polska.e-mapa.net -  wynika z nieaktualnych danych PRG publikowanych przez GUGiK.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie geoportal.gov.pl/pl/dane/panstwowy-rejestr-granic-prg dane PRG obejmujące m.in. adresy publikowane są w postaci archiwum zbiorczego z plikami GML dla poszczególnych województw - dostępne jest ono pod adresem:

    https://opendata.geoportal.gov.pl/prg/adresy/PRG-punkty_adresowe.zip

Jak można się przekonać samodzielnie, pobierając ww. plik, archiwum nie jest aktualizowane od co najmniej tygodnia - po rozpakowaniu plików zarówno ich daty jak i nazwy wskazują, że dane pochodzą z końca maja. Zatem wszystkie adresy nadane przez gminy w czerwcu nie będą widoczne w portalach krajowych, które wykorzystują powyższe dane dane zbiorcze w celu zasilenia bazy.

Zapytanie w tej sprawie zostało wysłane do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Czekamy na wiadomość zwrotną i jak tylko uzyskamy wyjaśnienia, uzupełnimy powyższy wpis o nowe informacje.

[Aktualizacja 13.06.2024]

Otrzymaliśmy dzisiaj o godzinie 13:27 wiadomość e-mail z GUGiK z informacją, że dostępne są już dane wygenerowane w dniu 11.06.2024r.




2024-05-17   Podstawy prawne w wydawanych dokumentach

W związku z pojawiającymi się pytaniami o prawidłowe podstawy prawne aktów przywoływanych w wydawanych dokumentach, chcielibyśmy przybliżyć najważniejsze reguły dotyczące tych zapisów.

Ze względu na ciągłe zmiany wynikające z nowelizacji aktów prawnych i podejmowania ustaw zmieniających zachodzi konieczność modyfikacji wzorców dokumentów wydawanych przez systemy dziedzinowe dla samorządów. Wprowadziliśmy do systemu zmienne, które pozwalają na sprawną aktualizację oznaczeń podstaw prawnych. Dzięki temu gdy tylko pojawia się informacja o nowym dzienniku urzędowym, możemy automatycznie zaktualizować ją we wszystkich dokumentach. W oznaczeniach dzienników urzędowych stosujemy zasady zapisu przedstawione w rozporządzeniu z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”.

Oznaczenie dzienników urzędowych formułuje się w postaci: 

„((skrót nazwy dziennika urzędowego) poz. … i … , z … r. poz. … oraz z … r. poz. … )”. 

W przypadku tekstu jednolitego (co będzie miało miejsce w przypadku większości ustaw stanowiących podstawę prawną wydawanych aktów normatywnych) nie stosuje się dodatkowo skrótu „t.j.” – wskazujemy tylko rok, z którego pochodzi Dziennik Ustaw.

Przywołując dziennik urzędowy aktu prawnego podajemy:

1) pozycję oraz, w razie potrzeby, rocznik dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akt – jeżeli akt nie był nowelizowany;

Przykład:

Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1368)

2) pozycję oraz, w razie potrzeby, rocznik dziennika urzędowego, w którym ogłoszono zarówno pierwotny tekst tego aktu, jak i akty zmieniające ten akt – jeżeli akt był nowelizowany, a nie ogłoszono jego tekstu jednolitego;

Przykład:

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1700, z 2023 r. poz. 289 i 1860)

3) rocznik oraz pozycję dziennika urzędowego, w którym ogłoszono ostatni tekst jednolity aktu – jeżeli ogłoszono tekst jednolity;

Przykład:

Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725)

4) rocznik oraz pozycję dziennika urzędowego, w którym ogłoszono tekst jednolity, oraz dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akty zmieniające tekst jednolity tego aktu – jeżeli ogłoszono tekst jednolity aktu, a był on nowelizowany.

Przykład:

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977, 1506, 1597, 1688, 1890, 2029 i 2739) lub (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm. )

Zgodnie z § 158. ust. 5 ww. rozporządzenia, w przypadku aktu prawnego, który ma więcej niż 5 zmian można stosować zapis "z późn. zm.". Jeśli zmian było mniej, wszystkie pozycje powinny zostać wymienione.

§ 158. ust. 5

Jeżeli liczba zmian aktu normatywnego, do którego następuje odesłanie, albo jego tekstu jednolitego jest większa niż pięć, można nie wymieniać roczników oraz pozycji dzienników urzędowych, w których ogłoszono te zmiany, a poprzestać jedynie na podaniu pozycji oraz, w razie potrzeby, rocznika dziennika urzędowego, w którym ogłoszono pierwotny tekst tego aktu albo jego ostatni tekst jednolity z dopiskiem „z późn. zm.”, po którym zamieszcza się odnośnik.





2024-04-16   Awaria zasilania PRG danymi adresowymi

AKTUALIZACJA 17.04.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii poinformował, że usługa PRG działa już prawidłowo.

_________________________________

Szanowni Państwo, w związku z wieloma pytaniami o stan zasilania PRG informujemy, że od piątku, 12.04.2024 obserwujemy istotne problemu z usługą zasilania RG danymi adresowymi gmin w aplikacji iMPA.

Na podstawie statusu i kompletności odpowiedzi z systemu stwierdzamy, że część zasileń mogła nie zakończyć się w sposób prawidłowy. Przesłaliśmy złoszenie do GUGiK. 

Otrzymaliśmy zwrotnie informację z GUGiK:

"Obecnie mamy problem z usługą zasilenia, pracujemy nad ponownym jej uruchomieniem. O możliwości aktualizacji PRG poinformujemy Państwa w odrębnej wiadomości."

Zasilanie jest więc wstrzymane do czasu uzyskania ponownej informacji z GUGIK i usunięciu awarii.

 




2024-03-29   Życzenia wielkanocne

Szanowni Państwo,

z okazji Wielkanocy, chcielibyśmy złożyć Państwu serdeczne życzenia sukcesów, spełnienia oraz wszelkiej pomyślności.

Zespół Geo-System


 



© 2010-2024 GEO-SYSTEM Sp. z o.o.